Грижа за градината през Октомври



Октомври е месецът на есенната работа и усилената подготовка за зимата.

Работа в градината

Когато времето се охлади, приберете зеле, цвекло, праз лук, моркови, целина, магданоз, лук и пащърнак. След прибиране на късните сезонни зеленчуци, съберете растителните остатъци, натрупайте ги в компостни купчини и прекопайте почвата. Ако сте засяли синап или други сидерати за зелено торене, втората половина на октомври е идеална за разсаждането им.

Все още е подходящо време за засаждане на зимен чесън. Преди да измръзне, те трябва да се вкоренят добре, което отнема до 50 дни. За да расте добре чесънът, добавете компостиран животински тор към почвата. 

Ако искате да приберете ранните зеленчуци за по-рано през пролетта, можете да ги засеете малко преди почвата да замръзне. По този начин можете да отглеждате следните зеленчуци: магданоз, копър, маруля, моркови, кориандър, спанак. Подгответе леглата за сеитба предварително: изрежете бразди и сейте само когато земята вече е студена. Покрийте засетите семена с торф или лека почва.

Почистете и подгответе оранжерията: издърпайте останалите растения и плевели, изкопайте земята. Извършете и дезинфекция на оранжерията. Най-популярните начини за това са фумигация (разпръскване на отровен дим) и измиване (пръскане) с продукти за растителна защита, торове с микроелементи, ботанически екстракти и растителни екстракти (екологичен начин).

Работа в градината

През октомври една от основните дейности в градината е премахването на листа. По този начин ще намалите разпространението на гъбични заболявания и неприятели в градината и ще запазите здрава и декоративна морава. 

Беритбата на овощните дървета приключи. Берете само в сухи дни и не оставяйте единични гнили плодове да висят наоколо, тъй като те са източник на болести. След прибиране на реколтата отрежете счупените и мъртви клони, препоръчва се също така да избелите стволовете и дебелите клони - така ще предпазите кората на овощните дървета от вредители и напукване на кората, причинено от температурни колебания.

Разсадът на овощните дървета, засаден през есента, се вкоренява по-добре и избуява по-бързо през пролетта. Добавете органичен компост към почвата в изкопаната дупката. Засадете растенията на същата дълбочина, на която са отгледани в разсадника - до кореновата шийка, с изключение на череши, череши и сливи, присадени върху сливи. Засаждането по-дълбоко ще произведе по-малко коренови издънки.

За да зимува добре тревата, я косим за последно около средата на октомври. Заедно изтръгваме поникналите плевели.

Работа в цветната градина

През октомври се засаждат лалета, нарциси, зюмбюли и други луковични цветя. Златното правило за засаждане на луковични цветя: ако засаждате в лека почва, трябва да засадите на дълбочина три луковици, ако в по-тежка почва - две. Не забравяйте да проверите за влага. Луковичните цветя се подготвят за цъфтеж, като се засаждат в саксии и други декоративни съдове.

До средата на месеца е подходящо време за засаждане на рози. Засадете ги така, че мястото на присаждане (мястото, откъдето израстват първите клонки) да е на около 5 см под земята. Коренът на розата расте дълбоко, така че дупката трябва да е дълбока поне 60 см. След засаждане оставете добре и не наторявайте по никакъв начин.

Не оставяйте розовите храсти с листа и цветни пъпки през зимата, не забравяйте да ги премахнете. Когато такива клони се покрият, те замръзват и започват да гният. Отрежете старите стъбла и листата на избледнелите цветя, организирайте и подгответе цветните лехи за зимата. Отрежете ги, защото в сухите надземни части на растенията се натрупват болестотворни агенти и неприятели, а гъбните заболявания се активизират през по-студения сезон.

Свързани продукти:

Автор: Градинаря


Това е основният автор на статии и съветник в нашия екип.

Свързани статии:


Започнете дискусията...


За да оставите коментар или да отговорите на публикации, моля Вход

Оставете първия коментар или оценете статията...


За да оставите отзив и оцените статията, моля Вход

Популярни статии