Екологични торове - правилният избор



Органичните, екологично чисти продукти се появяват навсякъде, от това, което поставяме в градините си, до дрехите, които носим на гърба си. Всеки човек започва да се стреми да помага на природата и да живеят в хармония.

Някои органични избори изискват много малко обмисляне, като избора на органични семена например. Знаем, че са отгледани без вредни химикали. Но какво избира фермерът или вие като градинар, за да наторявате и отглеждате храна органично? Признай го. Сега, след като сте решили да отглеждате зелено, вие сте също толкова объркан, колкото всеки друг човек, когато трябва да знаете какъв тор да купите. Списъкът с въпроси се изгражда, докато стоите пред секцията за органично градинарство, безизразно гледайки нарастващия избор на опакован и бутилиран тор. Преди да се откажете, не сте сигурни какво да правите с всичко това, позволете ни да обясним някои от разликите между естествените, органични торове и синтетичните (неорганични) избори.

Органичен срещу неорганичен избор

Всички растения получават своите хранителни вещества в химична форма. Те не могат да направят разлика между това как е получено хранителното вещество, дали органично или неорганично например. Когато се говори за подхранване на растенията, органичният или естественият обикновено се отнася до всеки тор, който е получен от растителен, животински или минерален произход. Трябва да има едно или повече основни хранителни вещества за растежа на растенията. Неорганичните торове (известни също като синтетични) се произвеждат по химически път. Те са направени да доставят хранителни вещества бързо, като тези, които са водоразтворими, или с течение на времето като контролирано освобождаване. Въпреки че са много ефективни за осигуряване на бързи или продължителни периоди на хранене, те имат висок солев индекс. Потенциалният риск за растенията и хранителната мрежа на почвата е изгаряне и дехидратация с изтичане на неабсорбирани химикали във водните пътища. От друга страна, органичните хранителни вещества трябва първо да бъдат разградени и усвоени от почвените микроорганизми, които след това освобождават тези хранителни вещества във форма, достъпна за растенията. Този процес също произвежда хумус, жизненоважна съставка за подобряване на структурата на почвата. Като част от тази структура органично получените хранителни вещества са много устойчиви и съдържат много нисък солев индекс. Крайният резултат са хранителни вещества, които остават в почвата, докато не бъдат използвани от растенията и малък риск от изгаряне или дехидратация, дори в периоди на екстремна суша или прекомерно приложение.

Съдържание на торовете

Погледнете която и да е опаковка с тор и ще намерите три номера, изброени на видно място. Това са основните хранителни вещества, които са необходими в най-голямо количество на растенията. Тези числа представляват процентното съдържание на азот, фосфор и калий във всяка опаковка. Азотът е отговорен основно за бурния растеж и тъмнозеления цвят. Фосфорът играе основна роля в развитието на корените и цъфтежа. Калият е отговорен главно за устойчивостта на болести и цялостната устойчивост на растението. Въз основа на това, което се опитвате да постигнете за успеха на растежа на вашето растение, обикновено ще определите кой тор да закупите. Това решение се основава на числата, посочени по-горе. Когато се съмнявате, добър избор е да изберете балансиран продукт, такъв с равен процент на всички основни хранителни вещества, като например 15-15-15 или 20-20-20. Друг екологично чист вариант за торене е натурален продукт с бавно освобождаване, като серията Organic wey, който е с високи хранителни вещества и добавя органична материя за подхранване на почвата.

Органични алтернативи

Синтетичните торове обикновено се изброяват просто с техните номера (като 10-10-10), тъй като те са произведени химикали. Органичните алтернативи обаче често се изброяват основно според това, което всъщност представляват, като кръвно или костно брашно. Но някъде на този пакет ще намерите тези три важни числа, които са ключът към това да знаете каква роля ще играе този продукт във вашата градина. Ето частичен списък на най-често срещаните органични торове, сортирани според тяхната роля за осигуряване на азот, фосфор или калий.

Азот: изсушена кръв, кръвно брашно, рибно брашно

Фосфор: костно брашно, кръв

Калий: кръв

В допълнение към трите основни хранителни вещества, изброени по-горе, има 12 други елемента, считани за основни за растежа на растенията, които се абсорбират от околната почва. Органичните промени в почвата са леснодостъпен начин за осигуряване на всички тези елементи.

Разчитаме на тези естествени торове, за да гарантираме, че храним почвата, която от своя страна храни растенията. Смятаме, че това е безопасен, ефективен и отговорен към околната среда подход към градинарството.

"Градинарите отдавна знаят, че само здравата почва може да даде здрава и изобилна реколта."

Свързани продукти:

Автор: Градинаря


Това е основният автор на статии и съветник в нашия екип.

Свързани статии:


Започнете дискусията...


За да оставите коментар или да отговорите на публикации, моля Вход

Оставете първия коментар или оценете статията...


За да оставите отзив и оцените статията, моля Вход

Популярни статии