Обезопасяване на рани по дървета и растения след подрязване



Обезопасяване на рани по дървета и растения след подрязване

Местата след рязане представляват особено уязвими зони за проникване на патогени и въздействието на други неблагоприятни външни фактори. Затова, когато планираме да използваме ножици, е целесъобразно да придобием предварително градински мехлем. Този продукт има полутехническа консистенция, която се нанася лесно с четка и определено ускорява процеса на обработка. Мехлемът е предназначен за защита на рани по дървета и храсти, произтичащи от рязане, механични повреди или пукнатини, причинени от напрежение или замръзване. Приложението му улеснява регенерацията на повредените растителни тъкани и предпазва раните от инфекции от патогени.

Ето някои предложения за обезопасяване на рани:

  1. Чисто рязане:

Използвайте остър и чист инструмент, когато режете дървото и растенията. Това ще осигури гладко и бързо заздравяване на раните.

  1. Обработка на големи рани:

Ако режете по-големи клони или части от дървото, обработете раната със средства за оздравяване на рани, които можете намерите в agrogradina.bg. Тези средства могат да се използват за покриване на раната и намаляване на риска от инфекция.

  1. Правилно време за рязане:

Режете дървото и растенията в правилното време на годината, когато растението е по-малко уязвимо към болестите. Обикновено пролетта е подходящ период за множество растения.

  1. Подрязване на засъхнали и болни части:

При рязане премахнете засъхналите и болните части на растението. Това помага за подобряване на въздушния поток и ограничаване на разпространението на болестите.

  1. Не оставяйте големи открити рани:

Ако режете големи клони, избягвайте да оставяте открити рани, които биха могли да станат входна врата за вредители и болести. Покриването им с овощарска замазка върши идеална за целта работа. Ето някои от изпитаните във времето средства, препоръчани от клиентите и специалистите на agrogradina.bg :

  • Градински мехлем Гардекс / Gardex – предназначен за нанасяне върху рани на овощни храсти, овощни дървета, широколистни дървета, паламиди, дървесни декоративни растения, причинени от пресаждане, подрязване, повреди на ствола или пукнатини по кората.
  • Фитобалсам овощарска замазка – съчетава еластични смоли, растителни масла, омекотители, подпомагащи зарастването на раната субстанции и рН регулатори, действа на раната на растението с предпазен, лекуващ и оздравителен ефект. Овощарската замазка е подходящ за обработка на раните на растението причинени при присаждане, кастрене и случайни счупвания. Нещо повече, тя не позволява на гъбични паразити да проникнат в раната, както и развитието на бактерии отслабващи растенията. Може да бъде ползван през цялата година. Предлага се в 2 варианта:

      -  Овощарска замазка 200 гр.

      -  Овощарска замазка 100 гр.

  • Овощарска замазка фитобалсам +Cu (с добавена Мед) 500g – благодарение на съчетанието на еластични смоли, растителни масла, омекотители, подпомагащи зарастването на раната субстанции и рН регулатори, действа на раната на растението с предпазен, лекуващ и оздравителен ефект. Подходящ за обработка на раните на растението причинени при присаждане, кастрене и случайни счупвания. Нещо повече, той не позволява на гъбични паразити да проникнат в раната, както и развитието на бактерии отслабващи растенията.
  • Homevo mastic cicatrizant / Овощарска замазка + мед – лечебната маска Homevo е хигиенизиращ продукт, замазка, която предпазва дървета, храсти от бактерии и болести, причинени от рязане, присаждане или механични наранявания, както и стари белези. Нанася се лесно и предлага дълготрайна защита. Благодарение на съдържанието на мед, действа като дезинфектант, предотвратявайки проникването на гъбички и бактерии през откритата зона след разрязване или присаждане.

  1. Поддържайте правилната хигиена:

Поддържайте хигиената на инструментите и техните ръбове, за да предотвратите разпространението на болестите от едно растение на друго.

  1. Наблюдавайте за признаци на болести:

Следете за евентуални знаци на болести или проблеми след рязането и предприемете бързи мерки, ако забележите нещо неправилно.

Помнете, че в зависимост от вида на растението могат да се използват различни методи за обезопасяване на раните, така че винаги е добре да се консултирате със специалист или да се използват средства, предназначени специално за този вид растение.

P.S Ако имате нужда от нов инструмент за извършването на манипулации в градината, Градинарят на agrogradina.bg  препоръчва да разгледате нашите предложения от всякакъв тип градинарски ножици и триони.

Свързани продукти:

Автор: Градинаря


Това е основният автор на статии и съветник в нашия екип.

Свързани статии:


Започнете дискусията...


За да оставите коментар или да отговорите на публикации, моля Вход

Оставете първия коментар или оценете статията...


За да оставите отзив и оцените статията, моля Вход

Популярни статии